Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rederiverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 34 418 | 35 875 | 32 933 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 588 | 8 114 | 9 459 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 000 | 1 248 | 2 458 |
| Årets resultat (tkr) | 6 904 | 1 063 | 11 198 |
| Summa tillgångar (tkr) | 164 420 | 166 721 | 171 057 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 34 418 | 35 875 | 32 933 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 588 | 8 114 | 9 459 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 000 | 1 248 | 2 458 |
| Årets resultat (tkr) | 6 904 | 1 063 | 11 198 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 135 451 | 138 856 | 145 096 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 28 969 | 27 865 | 25 961 |
| Tillgångar (tkr) | 164 420 | 166 721 | 171 057 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 31 530 | 28 232 | 32 816 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 9 653 | 7 862 | 7 108 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 104 000 | 112 000 | 120 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 19 237 | 18 628 | 11 133 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 164 420 | 166 721 | 171 057 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 404 | 3 606 | 2 800 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 27.9% | 22.6% | 28.7% |
| Soliditet | 19.2% | 16.9% | 19.2% |
| Kassalikviditet | 150.6% | 149.6% | 233.2% |
Vingaren Rederi AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Oljola Shipping AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rederiverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.